دمپر پروانه ای

دمپر پروانه ای

برای کنترل هوای عبوری از انواع دریچه گرد هوا از دمپر پروانه ای استفاده می گردد. ساختار این دمپر از یک استوانه در حدود قطر دریچه گرد با پره های نیم دایره ای که بر روی این استوانه قرار می گیرد تشکیل شده است. 

جنس دمپر پروانه ای

جنس این دمپر از ورق گالوانیزه می باشد اما درصورت لزوم از ورق روغنی با رنگ پودری کوره ای الکترواستاتیک و نیز از ورق استیل برای مصارفی چون اتاق های تمیز و . . . می توان استفاده نمود. ضخامت این ورق نیز به قطر دمپر بستگی دارد که با افزایش قطر دمپر ضخامت ورق این دمپر نیز افزایش می یابد.

محل نصب

محل نصب این دمپر پشت دریچه های گرد می باشد.

علت نام گذاری 

 شکل باله های این دمپر در هنگام باز بودن و همنواختیِ این شکل با بال های پروانه موجب نامگذاری این محصول بعنوان دمپر پروانه ای شده است . 

ویژگیهای مهم دمپر پروانه ای

  •  هنگام بسته شدنِ باله های این دمپر، بصورت کامل مسیر عبور هوا مسدود شده و هیچگونه نشتی هوا از پشت دمپر دریچه گرد به داخل محیط اتفاق نمی افتد. 

  • استحکام و ساختار قوی دمپر پرونه ای باعث می شود هنگام کاربرد آن هیچ لرزش یا صدای زوزه ی بادی ایجاد نگردد و هوا به راحتی و ملایمت در هر میزانی که به دلخواه با این دمپر تنظیم کرده ایم در محیط جاری شود. 

  • دوباله بودن دمپر گرد باعث توازن در میزان ریزش هوا در محیط به واسطه استفاده از این دمپر می گردد. 

  • وزن مناسب این دمپر از جمله صفاتِ دیگرِ این دمپر هوا می باشد، بطوریکه به راحتی می توان این دمپر را حمل و نصب نمود. 

  • همزمانیِ نصبِ دریچه گرد و دمپر گرد پروانه ای باعث شده نیازی به صرفِ زمان مجدد برای تکمیل مراحل نصب دریچه و دمپر نباشد. 

 

برای سفارش انواع دمپر با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

۰۲۱۶۶۰۶۸۹۰۲

۰۲۱۶۶۰۵۱۵۸۶

 

دمپر پروانه ای

انواع دمپر

دمپر چیست؟

دمپر یک دریچه یا صفحه فلزی است که جریان هوا در داخل کانال، دودکش، هواساز یا دیگر تجهیزات کنترل هوا را مسدود یا تنظیم می کند. از یک دمپر می توان به منظور قطع کردن سیستم تهویه هوای مرکزی (گرمایش یا خنک کننده) در اتاقی که از آن استفاده نمی شود و یا تنظیم درجه حرارت و کنترل هوا از اتاقی به اتاق دیگر استفاده نمود.

دمپر اتوماتیک

دمپرهای اتوماتیک برای تنظیم جریان هوا در مقادیر ثابت استفاده می شوند و توسط موتورهای الکتریکی که توسط ترموستات یا سیستم اتوماسیون ساختمان کنترل می شوند، عمل می کنند.

دمپرهای اتوماتیک توسط دمپر موتور یا جک های بادی و روغنی و یا به روش مکانیکی باز و بسته می شوند.  لبه ی تیغه های دمپرها همه هنگام بسته شدن تاحدودی روی هم قرار میگیرند و عمل هوابندی را انجام می دهند.

تیغه های دسته اول مانند پرده کرکره خانگی به صورت موازی باز می شوند ولی تیغه های دسته دوم به صورت زیکزاکی باز می گردند، هر کدام از حالت های فوق مزیت های خاص خود را دارا می باشند.

انواع دمپر

  • دمپرهای کانالی

  • دمپرهای ضد حریق

۱ . دمپرهای کانالی

دمپرهای کانالی نوع خاصی از دمپر هستند که برای کنترل جریان هوا در یک سیستم گرمایشی یا سرمایشی HVAC استفاده می شوند. به منظور بهبود کارایی سیستم تهویه مطبوع معمولا به مناطق متعدد تقسیم می شوند. در این روش اساسا گرما در طول روز به اتاق اصلی و در شب به اتاق خواب ها هدایت می شود و اجازه می دهد فضاهای خالی خانه خنک باشند. 

دمپرهای کانالی که در سیستم تهویه مطبوع خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا با برق کار می کنند. در تاسیسات تجاری بزرگ، ممکن است به جای آن از خلاء یا هوای فشرده استفاده شود. در هر یک از این موارد، معمولا موتور از طریق یک کوپل مکانیکی به دمپر متصل می شود.

مزایای دمپر کانالی

مزایای این دمپرها هزینه و مصرف برق کم می باشد.

معایب دمپر کانالی

 بیشتر مدل های دمپرهای اتوماتیک که با موتورهای الکتریکی عمل می کنند، به گونه ای نیستند که در حالت ایجاد مشکل به شرایط ایمن بروند. اگرچه دمپرهای اتوماتیکی که به حالت عادی باز هستند در حالت ایجاد مشکل به شرایط ایمن یعنی باز حرکت می کنند.

 

 

۲ . دمپرهای ضد حریق

دمپر ضد حریق در مناطقی نصب می شوند که کانال از دیوارهای محفظه آتش یا جدار آتش به عنوان بخشی از استراتژی کنترل آتش، عبور کرده است. در شرایط عادی این دمپرها با استفاده از فیوزها باز نگه داشته می شوند.

زمانی که دمپرها در معرض حرارت قرار بگیرند این لینک های فیوزی ذوب شده و اجازه می دهند که دمپرها با استفاده از یک فنر بسته شوند. فیوزها به دمپرها متصل شده اند می توان دمپرها را به صورت دستی تست کرد.

 

دمپر ضد حریق

برای سفارش انواع دمپر و دریچه با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

۰۲۱۶۶۰۵۱۵۸۶

۰۲۱۶۶۰۶۸۹۰۲